جهانگیری: اصلاح نظام بانکی با جدیت پیگیری و انجام می شود

منبع : بانک مرکزی

در مراسم تودیع سیف و معارفه همتی

جهانگیری: اصلاح نظام بانکی با جدیت پیگیری و انجام می شود

 ۶ مرداد ۱۳۹۷


معاون اول رئیس جمهور اصلاح نظام بانکی، تدوین سیاست ارزی متناسب با شرایط اقتصادی روز کشور و کنترل نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید را مهمترین اویت های بانک مرکزی در دوره مدیریت جدید خواند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل بانک مرکزی در خصوص عملکرد دکتر سیف در دوره مدیریت پنج ساله وی گفت: در پنج سالی که دکتر سیف سکان دار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود، وی با اتخاذ سیاست های مناسب و هماهنگی لازم با تیم اقتصادی دولت در شاخص های اصلی اقتصاد همچون نرخ تورم، نرخ بیکاری، نرخ رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری عملکرد مثبتی را در ۵ سال اول دولت آقای روحانی را رقم زده است.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص همتی با اشاره به سوابق درخشان علمی و اجرایی وی عنوان کرد: عبدالناصر همتی نیز که به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شده فردی شایسته بوده و کارهای علمی شایسته ای را نیز در پرونده کاری خود به ثبت رسانده و در مدیریت بیمه مرکزی نیز سابقه اجرایی و توان علمی مناسبی را رقم زده است که  امیدواریم بتوانیم شاهد دوران خوبی در بانک مرکزی برای ایشان باشیم.

جهانگیری با خطیر خواندن شرایط اقتصادی امروز کشور تصریح کرد: در شرایط امروز محدودیت های زیادی پیش رو است و در وضعیت دشواری قرار داریم ولی این به معنای بن بست اقتصادی نیست؛ ما بایستی این تهدیدها را به فرصت هایی برای توسعه کشور تبدیل کنیم. 

معاون اول رئیس جمهور خواستار شناخت شرایط کنونی از سوی مسئولان اقتصادی کشور شد و گفت: این شرایط خطیر یک ویژگی اقتصادی دارد که باید مسئولان اقتصادی کشور آن را به خوبی تصویر کنند. باید سیاستگذاران بخش اقتصاد با برنامه ریزی دقیق تهدید ها را به فرصت تبدیل کنند و روش های مقابله با تهدیدات سنجیده شود و در جنگ اقتصادی شرایط معیشتی مردم با هیچ مشکلی مواجه نشود.

 وی با اشاره به طرح  دشمنان برای جنگ سیاسی و رسانه ای برای فشار به  افکار عمومی افزود: رسالت تمامی نخبگان کشور و رسانه ها در این جنگ رسانه ای که افکار عمومی ملت را نشانه گرفته است و می خواهد امید و اعتماد مردم را از بین ببرد؛ این است که اجازه ندهید سرمایه اجتماعی، امید و اعتماد به مسئولان دولت تضعیف شود. پس ممکن است بسیاری از سیاست های خوب اقتصادی که اتخاذ می شود آثار مناسبی را به جای نگذارد. به این معنا  که تک تک افرادی که صاحب نظر بوده باید تلاش کنند تا بر دشمن غلبه کنند و امید مردم را افزایش دهند به نحوی که سرمایه اجتماعی و امید مردم افزایش یابد.

اصلاح نظام بانکی، اولویت رئیس کل جدید بانک مرکزی باشد

جهانگیری اصلاح نظام بانکی را یکی از مهمترین اولویت های رئیس کل بانک مرکزی برشمرد و گفت: از روزهای نخست دولت یازدهم این موضوع مطرح بود که نظام بانکی با مشکلات جدی روبرو است. در این میان یکی از مهمترین نکاتی که به آن پرداخته می شود موضوع معوقات بانکی بود که بخش عمده آن به خاطر شرایط اقتصادی ایران بوده است و فعالان اقتصادی به دلیل شرایط خاص اقتصادی توانایی پرداخت تسهیلاتی را نداشتند واین موضوع و راه های حل مشکلات باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 وی افزود: رئیس جمهور به تازگی یادداشتی به بنده داده اند که بر این اساس جلساتی در رابطه با اصلاح نظام بانکی برقرار شود و با جدیت تمام طرح اصلاح نظام بانکی که از دوره آقای سیف شروع شده است پیگیری شود. همچنین نظارت بر بانک ها یکی از نکاتی است که بانک مرکزی باید بر آن تمرکز کند به این معنا که نمی شود بانک مرکزی دستورالعملی برای کاهش نرخ سود بانکی ابلاغ کند ولی بانک ها آن را اجرایی نکنند. بانک مرکزی باید با اقتدار تصمیمات خود را عملیاتی کند.

سیاست های کارآمد ارزی برای شرایط جدید تدوین شود

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به لزوم تدوین سیاست های ارزی در شرایط اقتصادی جدید کشور گفت:  در حوزه سیاست های ارزی نیز کشور شرایط جدیدی را تجربه می کند. بانک مرکزی  باید سیاست های خود را متناسب با عرضه و تقاضا تدوین کرده و با شناختی که از رئیس کل بانک مرکزی دارم انتظار است با بهره گیری از نظراتصاحب نظران و نخبگان کشور سیاست های کاآمدی تدوین و اجرایی شود.

جهانگیری گفت: بحث نقل و انتقالات ارزی در ایران یکی از نکات مهمی است که امروز برخی چالش ها را پیش روی بانک مرکزی قرار داده است، این در شرایطی است که هیچ محدودیتی پیش روی بانک مرکزی در منابع ارزی مستقر در خارج از کشور نیست و ممکن است تنها نوع ارز متفاوت شده باشد، پس وظیفه بانک مرکزی است که روش هایی به کارگیرد که نقل و انتقالات ارزی با مشکل مواجه نشود.

هدایت نقدینگی به سمت فعالیت های تولید با اتخاذ برنامه های مناسب اعتباری و پولی

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به آثار مخرب نقدینگی سرگردان بر بازارهایی جون سکه، ارز، مسکن و .. تصریح کرد: بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت باید در حوزه نقدینگی پیشنهادات مُکفی را ارائه داده و بتوانند شرایط را به نحو مناسبی پیش برند، که این نقدینگی منجر به افزایش غیرقابل کنترل تورم نشود.

وی افزود: با سیاست هایی که اتخاد خواهد شد، می توان روند نقدینگی را کنترل کرد، ضمن اینکه بورس نیز در این زمینه نقش آفرینی خواهد کرد. این مسائل سیاست ها و اولویت های جدی بانک مرکزی است که باید با سیاست های خوبی که در شورای پول و اعتبار تصویب واعلام می شود، اجرایی گردد تا بتوان از شرایط پیش رو به خوبی عبور کرده و با رونق بخش تولیدی و بخش فعال اقتصاد از فرصت های آن بهره مند شد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید  داخلی کشور گفت: باید زمینه ای را فراهم کرد که تولید کشور به خوبی مورد حمایت قرار گیرد و در این مقطع معیشت مردم به ویژه زندگی مردم و طبقات متوسط نیز تامین شود.
 

اصلاح نظام بانکی