روابط بانكي ايران و كره جنوبي محور اصلی مذاکرات همتی

منبع : بانک مرکزی

روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد؛

روابط بانكي ايران و كره جنوبي محور اصلی مذاکرات همتی

 ۱۷ خرداد ۱۳۹۸

دکتر همتی رئيس كل بانك مركزي که در سفر خود به سئول با مقامات مختلف كره جنوبي ديدار كرده بود به تهران بازگشت.

به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، دكتر عبدالناصر همتي طي سفر به كره جنوبي در دیدار با رییس بانک مرکزی، خواستار اقدام جدی مسئولین کره در حل مشکلات بانکی دو کشور شد.

دکتر همتی در این دیدار با اشاره به روابط ديرينه سياسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و کره جنوبی، از كاهش حجم مبادلات اقتصادی دو كشور از سال گذشته میلادی كه عمدتا تحت تاثیر تحریم های امریکا بوده است انتقاد کرد و با طرح مشکلات بانکی طرفین بویژه عدم همکاری بانک های کره جنوبی در خصوص استفاده از منابع بانک مرکزی ایران؛ خواستار اقدام جدی مسئولین کره در حل هرچه سریعتر مشکلات شد.

دکتر همتی همچنین با اشاره به تاثیر منفی مشکلات بانکی بر روابط دوکشور که به دلیل محافظه کاری بیش از حد طرف کره ای ممکن است ایجاد شود، ابراز امیدواری کرد این موضوع هرچه سریعتر حل شود.

آقای لی رییس بانک مرکزی کره جنوبی نیز ضمن تشکر از حضور دکتر همتی از نحوه عمل بانک های کره ای که عمدتاً به دليل نگرانی آنها به خاطر اعمال جریمه امریکا است، ابراز تاسف و اعلام کرد تمام تلاش خود را برای پیگیری و حل موضوع به کار خواهد برد.

دکتر همتی همچنین در محل اقامت خود با معاون وزیر تجارت و انرژی کره دیدار کرد. دکتر همتی از تاثیر منفی عملکرد بانک های کره ای بر حجم تجارت دوکشور گله کرد و طرف کره ای نیز از این بابت اظهار ناراحتی کرد.

رئيس كل بانك مركزي كشورمان در اين سفر با معاون نخست وزير و وزير اقتصاد و ماليه كره جنوبي نيز ديدار كرد. هونگ نام كي، ضمن اعلام آمادگي برای حل مشکلات بانکی، روابط با ايران را بسيار مهم خواند و از به کارگیری تمام تلاش خود براي حل مشكلات بانكي خبر داد.

دكتر عبدالناصر همتي نيز با اشاره به عدم همکاری بانک‌های آن کشور برای تأمین واردات فعالان اقتصادی کشورمان، به منابع زیاد بانک مرکزی نزد آن بانک‌ها و همچنین تأثیر منفی که این رفتار در روابط دوستانه دوکشور دارد اشاره کرد و از آقای هونگ نام کی خواست این موضوع را هرچه سریعتر حل و فصل کند.

رییس کل بانک مرکزی کشورمان تاکید کرد سیاست‌های آمریکا در فشار حداکثری خود شکست خورده است و ما علاقمند نیستیم تحت تأثیر محدودیت‌های ایجاد شده از سوی آمریکا، روابط ایران و کره جنوبي آسیب ببیند و دولت ما نیز علاقمند به توسعه روابط دوستانه با کره جنوبي است.

همچنین در این دیدار، معاون نخست وزیر کره جنوبی ضمن اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی ایران در ده ماه گذشته برای تثبیت وضعیت اقتصادی ایران، از آن به عنوان اقدام برجسته دکتر همتی یاد کرد.

هونگ نام کی، تأکید کرد که ما هم از وضعیت پیش آمده در روابط بانکی دو کشور و مشکلاتی که برای صادرکنندگان کره‌ای و واردکنندگان ایرانی پیش آمده است ناراحت هستیم و با توجه به اینکه روابط ایران و کره جنوبي را بسیار مهم تلقی می کنیم، تمام تلاش خود را برای رفع مشکل به کار می‌گیریم.

گفتني است در حاشيه اين ديدارها، دكتر همتي ضمن شركت در یک كنفرانس مهم اقتصادی با چند نفر از قتصاددانان شهیر معاصر نظیر سارجنت وانگل به تبادل نظر پرداخت.

روابط بانكي ايران و كره جنوبي