آشنایی با بانک تسویه حساب های بین المللی


Construction HTML Template

بانک تسویه حساب های بین المللی از موسسات پولی بین المللی معتبر جهان است که در سال 1930 میلادی تأسیس شده است و از قدیمی ترین سازمان های بین المللی دنیا به شمار می رود. این بانک دارای 60 بانک مرکزی عضو است که کشورهای مربوطه بیش از 95 درصد از تولید ناخالص داخلی در جهان را تامین می کنند. مقر بانک تسویه بین المللی در بازل سوییس است و دو نمایندگی نیز در هنگ کنگ و مکزیک دارد. از آنجا كه مشتریان بانك تسویه بین‌المللی را بانك‌های مركزی كشورها و سازمان‌های بین‌‌المللی تشكیل می‌دهند، این نهاد از افراد و شركت‌های خصوصی سپرده نمی‌گیرد و به آنها خدمت‌رسانی مالی نمی‌كند.

این بانك یك نهاد مالی بین‌المللی است كه در پی تقویت همكاری های پولی و مالی بین‌المللی است و به عنوان بانكی برای بانك‌های مركزی كشورها فعالیت می‌كند. در واقع این بانک با چشم انداز یک بانک برتر در ارایه خدمت به بانک های مرکزی و مقامات مالی، ماموریت های زیر را دنبال می کند:

به عنوان مجمعی برای بحث و تحلیل‌های سیاستگذاری در میان بانك‌های مركزی و در جامعه مالی بین‌المللی

به عنوان مركزی برای انجام پژوهش‌های اقتصادی و پولی

به عنوان یك همتای اصلی برای بانك‌های مركزی در مبادلات مالی

به عنوان نماینده بانك‌های مركزی در عملیات مالی بین‌المللی

از آنجا که پایداری پولی و مالی یک شرط مقدماتی برای رشد اقتصادی پایدار به شمار می رود، بانک تسویه حساب های بین المللی، بخشی از فعالیت های خود را در دامنه ای گسترده تر به شکل زیر تعریف کرده است:

تحلیل موضوعات پولی و مالی

تهیه آمار های مالی و بانکداری بین الملل به منظور استفاده در سیاستگذاری ها، تحقیقات آکادمیک


آشنایی با کمیته بازل


Construction HTML Template

فعال‌ترین‌ نهاد بین‌المللی‌ در خصوص نظارت‌ بانکی‌، کمیته‌ بال‌ (بازل‌) است‌. هدف از تشکیل این کمیته تاکید بر درک موضوعات کلیدی در امر نظارت و ارتقا سطح نظارت بر عملکرد بانک ها در سراسر جهان است.

اعضا این کمیته عبارتند از آرژانتین، استرالیا،بلژیک، برزیل، کانادا، چین،اتحادیه اروپا،فرانسه، آلمان، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کره، لوکزامبورگ،مکزیک، هلند، روسیه، عربستان سعودی، سنگاپور، آفریقای جنوبی، اسپانیا،سوئد، سوئیس، ترکیه، انگلستان و ایالات متحده امریکا. به‌ دلیل‌ تشکیل‌ جلسات‌ مذکور در شهر بازل‌ این‌ کمیته‌ به‌ کمیته‌ بازل‌ معروف‌ شده‌ است‌. برای آشنایی بیشتر به وب سایت کمیته بازل مراجعه فرمایید.